Adres
Örnekevler Mahallesi Salih Avgun Paşa Caddesi Tuğba Apt. No: 16/11 Kocasinan / KAYSERİ
İletişim
info@dmrmedya.com
Tel: +90 352 232 22 24

MARKA İSİMLERİ NASIL ÇIKMIŞ ? ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ !!

Bir firma olarak ,firmanızın satışa koyduğu ürünleri veya hizmeti benzerlerinden ayırt etmek için kullanılan isim , sözcük ve harf kombinasyonlarından oluşturduğumuz bütünlük sizin en önemli ayırt edici özelliğinizdir. Kısacası firmanızın parmak izini oluşturursunuz. Sadece çok kısa bir süre düşündüğünüzde aklınıza binlerce marka gelir. Bunların bazılarının renklerini  bazılarının logosunu hatta sloganlarını bile hatırlarsınız.

Peki aklınıza ilk gelen marka hangisi?

Gözünüzde canlanan logolar , renkler , sloganlar var mı ?

Bakalım bizimle aynı şeyleri düşünmüş olabilir misiniz ? Hadi bakalım J

SAMSUNG  : Korece büyük , güçlü çok sayıda kelimelerini ifade eden üç anlamı vardır.

NİKE             : Yunan tanrıçalarından birinin ismidir. Zafer tanrıçası olarak bilinen bu isim , tanrıçanın uçan halini simgeler.

SKYPE           : İngilizce gökyüzü “ sky “ kelimesiyle başlayan marka ismi , “peer-to-peer“ kelimelerinin birleşmesiyle oluşan parmak izleri .”r.” harfini   zamanla kaybeder ve şuan ki marka ismini belirlemiştir.

MİCROSOFT :  Microcomputer ve softwore kelimelerinin baş hecelerinden alınarak oluşturulmaya  çalışılan marka “micro-soft“  olarak kullanılmaya başlandı. Bir süre sona tire işareti kaldırılarak güncel ismine dönüşmüştür.

COCA-COLA : Üretimdeki ham maddesinin “koka“ yaprağı ve kola cevizinin isimlerinden çıkarılan bir fikir ile yola çıkılmış. Şirket kurucusu John s. pemberton    tarafından bir araya getirilen kelimeler , estetik açıdan daha güzel olacağı düşüncesiyle  “ k “ harfini  “ c “ haline dönüştürerek marka ismini  belirlemiştir.

VODAFONE :  İngilizce kullanılan “woice (ses) , data (veri)  ve telephone (telefon) kelimelerinden oluşturulmuş diğer marka çalışmasıdır.

REEBOK : Hızlı ,zarif bir antilop cinsi bir canlıdan esinlenen firma etkileri marka ismini bu şekilde belirlemiştir. Danca ‘ da bulunan bir canlıdır.

STARBUCKS :  Moby Dick içerisinde bulunan bir karakterden yola çıkan yetkililer markanın şuan ki ismini belirlediler.

APPLE : Marka ismini aslında iki hikayesi olduğunu biliyoruz.

              Birincisi ; Firma kurucusu S.John ‘ un Beatles hayranlığından yola çıkılmış. Beatles Grubunun plak şirketinin Apple Corps ‘ tan etkilenmesiyle oluşmuş .

             İkincisi ; Bilgisayar biliminin kurucularından alan Turing ‘ in intihar etme biçiminden yola çıkılmış. A.Turing elmaya siyanür sürerek yemesiyle intihar etmiştir.

VAKKO : Viitali ve Alber Hakko kardeşlerinin isimlerinin birleşmesiyle şekillenen marka isimleri soyadının son üç harfi alınarak “ kko “ alınarak netleşmiş oldu.

DYO : Durmuş yaşar ve oğullarının baş harfleri ile şekillenen marka ismine şaşırabilirsiniz.

RODİ : Şaşıracağınız başka bir firmanın marka ismi daha ekleyelim. Ramazanoğulları dikimevi isimlerinin ilk harfleri alınarak marka ismi yapılanmış.

GOOGLE : Matematiksel bir terim olan “ googol “ çıkan fikir şekillenerek şuan ki marka ismini almıştır. Googol  1.10100 sayısının karşılığıdır.

MERCEDES-BENZ : Gottlieb Daimler , Emil Jellinek’ e bir otomobil satar. Jellinek almış olduğu arabanın ismine Vefat eden kızı Mercedes ‘in ismini verir. Bu arabayla yarışlara katılan Jellinek , yarışlarda başarılı olunca dikkat çekerek en çok satılan arabalar listesine girer. Bunun üzerine iki şirket birleşerek marka adı oluşmuştur.

Biz bazı zamanlar çerezleri kullanırız, bu sitedeyseniz bunu kabul etmiş olursunuz.